Wystawa Algrafii | CH Targówek

W każdy weekend, od 1 czerwca 2008 w centrum handlowym Targówek będzie można oglądać wystawę algrafii, specjalnej techniki graficznej z XIX wieku.

Autorem prac i jednocześnie jedynym w Polsce artystą zajmującym się tą zapomnianą sztuką jest Wojciech Rogosz. Artysta przez wiele lat zgłębiał technikę algrafii, opierając się na skromnych źródłach informacji i własnych doświadczeniach. „Poprzez ekspozycję moich prac w centrum handlowym chciałbym obalić mit, że w miejscach publicznych ludzie nie mogą mieć kontaktu z prawdziwą sztuką” ? mówi Wojciech Rogosz ? „Stojąc w miejscu o największym natężeniu ruchu chcę sprawić, aby ludzie wchodząc między sztalugi, fizycznie stykając się z moimi pracami byli zmuszeni na nie spojrzeć”.

Algrafia to, za Wikipedią, jedna z pierwszych technik druku płaskiego, stosowana od końca XIX w. W technice tej formą drukową jest cienka płyta aluminiowa, szlifowana, następnie ziarnowana i pokrywana materiałem światłoczułym. Na tej powłoce nanoszony był rysunek.

Algrafia była techniką przemysłową stosowana do druku precyzyjnych prac, np. map, umożliwiając większą precyzję niż stosowana do tej pory litografia. Umożliwiała druk wielokolorowy. Dziś aluminiografia stosowana jest jedynie jako jedna z technik artystycznych (odmiana grafiki warsztatowej).

Podobne wpisy