|

Uczta rakowa w IKEA Targówek

„Kraftskiva”, czyli wielka uczta rakowa, to tradycyjne szwedzkie święto obchodzone pod koniec lata. Oprócz jedzenia raków, wydarzeniu towarzyszy zabawa przy dźwiękach muzyki biesiadnej. W dniach 17-18 sierpnia IKEA Targówek zaprasza wszystkich na Szwedzkie Święto Raków. Oprócz uczty rakowej zaplanowano muzykę na żywo oraz licznie atrakcje dla dzieci.

„Kräftskiva”, czyli wielka uczta rakowa, zakorzeniła się w Szwecji już XVII lub XVIII wieku. Jedzenie raków w Szwecji stało się rytuałem, któremu towarzyszy wyjątkowa oprawa. W sierpniu wszystkie sklepy: spożywcze, papiernicze, a nawet księgarnie przypominają o rakowym święcie. Pod koniec lata Szwedzi organizują przyjęcia, których głównym przysmakiem są raki oraz potrawy przygotowane na ich bazie. Uczty rakowe odbywają się zazwyczaj na świeżym powietrzu w formie biesiad dla całych rodzin i ich przyjaciół. Świąteczne stoły oświetlają lampiony z papieru, jedzenie podawane jest na papierowych obrusach, a wszyscy biesiadnicy mają na sobie specjalne nakrycia głowy oraz śliniaki przygotowane właśnie z okazji tego święta. Szwedzka odmiana raka zwana jest ”rakiem szlachetnym”, ponieważ „łapana” jest w tamtejszych czystych strumieniach. Ma ona podobno najlepszy smak na całym świecie.

IKEA Targówek świętuje
Podczas obchodów Szwedzkiego Święta Raków w sklepie IKEA Targówek – w piątek 17 sierpnia w godzinach 16:00 – 19:00 oraz w sobotę 18 sierpnia w godzinach 9:00 – 12:00 odbędzie się w prawdziwa rakowa uczta w szwedzkim stylu. Każdy, kto w tym czasie odwiedzi restaurację IKEA Targówek będzie mógł zajadać bez ograniczeń przysmaki z raków np. zupę rakową lub makaron z szyjkami rakowymi. Kucharz pokaże również jak prawidłowo obiera się raki. Dodatkowo, uczestnicy przyjęcia otrzymają śliniaki i czapki z wizerunkiem raka, czyli nieodzowne atrybuty uczty. Zaproszenia na „Kräftskiva” w cenie 19,99 zł (dla członków IKEA Family 16,99 zł) będą również rozlosowywane w konkursach w warszawskich mediach. Wszystkie dzieci odwiedzające w tym dniu sklep IKEA Targówek otrzymają opaski na głowę z wizerunkiem raka, a także pod okiem animatorów będą mogły wykonać lampiony, czapeczki, śliniaki oraz strój raka. W tym dniu czas spędzony w IKEA Targówek umili również muzyka na żywo.

Święto rakowe trwa w IKEA przez cały sierpień. Od poniedziałku do piątku w restauracji można zjeść trzy dania z raków: rak gotowany za 2,99 zł szt., zupa z raków za 3,99 zł oraz makaron z szyjkami rakowymi za 8,99 zł. Warto też dodać, ze w ofercie Sklepiku z żywnością szwedzką (za kasami głównymi) będzie dostępne wiele produktów, z których można przygotować podobną ucztę w domu m.in. mrożone raki w zalewie koperkowej, czy zestaw akcesoriów na ucztę raków (dekoracja, śliniak, serwetki, czapeczki, lampiony).

Podobne wpisy