|

IKEA Targówek szuka KREWnych

Średnio co minutę jedna osoba potrzebuje transfuzji krwi, zaś jedna jej jednostka może uratować życie nawet trzem osobom. W celu zachęcenia Warszawiaków do podzielenia się tym życiodajnym płynem we wtorek 14 stycznia, od godziny 10:00 do 14:00 na parkingu przed IKEA Targówek ustawiony zostanie ambulans, w którym każdy będzie mógł oddać krew. Akcja organizowana jest przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Małe ukłucie i zaledwie 15 minut – tyle wymaga oddanie krwi. Tyle również potrzeba, aby uratować komuś życie. Każdy, kto zdecyduje się pomóc, będzie mógł oddać krew w specjalnym autobusie medycznym, który we wtorek od godziny 10.00 do 14.00 będzie czekał na parkingu IKEA Targówek przy ul. Malborskiej 51. Dodatkowo dla wszystkich oddających krew IKEA przygotowała mały upominek ze Sklepiku Szwedzkiego.

Krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku 18-65 lat, która waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. W dniu oddania krwi należy zjeść lekkostrawne śniadanie i wypić dużą ilość płynów. Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu oraz ograniczyć palenie papierosów. Aby móc oddać krew, trzeba również posiadać przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (ze zdjęciem, numerem PESEL).

Akcja krwiodawstwa organizowana jest wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, które zaopatruje w krew i jej składniki ponad 100 szpitali działających w obrębie województwa mazowieckiego. Tym samym rocznie dostarcza ok. 48 tysięcy litrów krwi, czyli ok. 132 litrów dziennie. Obecnie największe zapotrzebowanie jest na grupę Rh(-).

Więcej informacji nt. oddawania krwi można znaleźć na stronie internetowej RCKiK w Warszawie: www.rckik-warszawa.com.pl.
________________________________________
Informacji na temat organizowanej akcji krwiodawstwa udziela:
Paulina Nesteruk, Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju;
tel. +48 22 33 44 543; paulina.nesteruk@ikea.com

Similar Posts