Prace Krystiana Bielatowicza w Blue City

W warszawskim centrum Blue City odbędzie się wystawa fotografii Krystiana Bielatowicza pt. „Behind the mask”. Zaplanowano również spotkanie z artystą.

Wystawa w Leica Gallery Warszawa, w Blue City otwarta w środę 7 listopada potrwa do 5 grudnia. Z kolei 20 listopada, o godzinie 19.00, zaplanowano spotkanie z podróżnikiem Krystianem Bielatowiczem. Jesienią 2012 roku ukazał się album z czarno-białymi fotografiami artysty, zatytułowany „Milpa”. Jest to zapis jego mistycznej podróży przez kraje i kultury Ameryki Łacińskiej.

Krystian Bielatowicz (’78) rozpoczął swoją mistyczną podróż w Peru, w roku 2006. Poszukiwał tematów do swoich pierwszych historii. Jeszcze nie całkiem świadomie podążał w miejsca, gdzie człowiek stykał się z tym, co boskie. Przez kilka lat uczestniczył w ceremoniach i rytuałach potomków Inków. Sesje szamańskie, indiańskie modlitwy w wysokich górach, wyrocznie Inków – oto świat ze stron podróżniczych książek i z filmów o Indiana Jonesie stawał się rzeczywistością. Bielatowicz przekonał się, że podczas spotkania z tradycją i religią nadal można doznać czegoś unikalnego, ale również bardzo osobistego.

Po kilku latach pracy w Andach, Bielatowicz wyruszył do Ameryki Środkowej. Kolejne wyprawy to spotkania z praktykami religijnymi Majów i Mexicas (Azteków). Meksyk i Gwatemala otworzyły tajne przejście z podświadomości do świadomości. Spotkania z Huicholami, Mazatekami, Mixtekami i Zapotekami były osobistą podróżą do innego świata, który stał się własnym światem dla młodego podróżnika.

Bielatowicz odbywał swe podróże z aparatem w ręku. Czasem był to tylko telefon komórkowy, innym razem lustrzanka lub analogowy średni format. Fotografia stała się małą furtką, przez którą czasami wymykają się powidoki, zapamiętane obrazy, które wciąż zmieniają się wraz ze zmieniającą się rzeczywistością.

Comments are closed.